Profil fotoğrafı

Danışmanlık/paylaşım

 • Kamu Grubu
 • 1 gün 20 saat önce
 • 403

  Mesajları

 • 373

  üyeler

Mentoring guidelines

Anasayfa Forumlar Danışmanlık/paylaşım Mentoring guidelines

Son güncelleme tarihi: Asli Telli 11 ay 4 hafta önce
4 sesler
6 yanıt
 • Yazar
  yazılar
 • #1721
  Asli Telli
  Katılımcı

  mentor-mentee ilişkilerini düzenlemek amacıyla rehber paylaşımı.

  #1815
  Asli Telli
  Katılımcı

  Merhaba Arkadaşlar,
  Birarada Akademi Danışmanlık Grubu olarak ortaklaşa kaleme aldığımız, danışan-danışman iletişimini kolaylaştırma ve danışmanlık sağlanabilecek konuları serimleyen metni aşağıda iletiyorum. Bu metinle ilgili görüşlerinizi 20 Mayıs’a kadar buradan paylaşmanız ricasıyla….

  ….

  Sevgili arkadaşlar,
  Akademik çalışmalarımızı her düzeyde sürdürebilmek ve geliştirmek amacıyla BİRARADA Akademi Online Platformunda bu danışmanlık grubunu oluşturduk. Platforma üye olurken profilinizde akademik danışan ya da danışman olma isteğinizi belirtebiliyorsunuz. Aynı zamanda profil bilgileriniz kapsamında çalışma alanlarınızı da soruyoruz. Bu veriler ışığında danışan olmak isteyen üyelerimize potansiyel danışman isimleri sunabileceğimiz bir noktaya geldik.
  Bu grup aracılığıyla, üyelerimiz arasında akademik destek ve danışmanlık ilişkilerinin gelişmesini ve dayanışma, gönüllülük ve güven temelinde üretimler yapılmasını ümit ediyoruz. Bu çerçevede, danışmanlık grubu aracılığıyla aşağıda listelediğimiz konularda danışan-danışman ilişkileri kurulmasını öneriyoruz. Ayrıca, bu kapsamda ihtiyaca yönelik grup çalışmalarını (atölyeler, okuma/yazma grupları gibi) desteklemek istiyoruz.
  • Proposal Yazma (Türkiye’de veya yurtdışındaki doktora ve post-doktora başvuruları için araştırma ve proje önerisi yazmak konusunda danışmanlık)
  • Akademik Yayınlar (Üyelerimiz arasında ortak akademik yayınları desteklemek, makale hazırlama sürecinde okuma ve yorum desteği, akademik dergilerde yayın yapmak konusunda danışmanlık)
  • Proje Geliştirme ve Başvuru Hazırlama (Ortak ya da bireysel araştırma projeleri hazırlamak, proje yönetimi ve cok uluslu projelerde takım çalışmasıyla ilgili bilgi alışverişi)
  • Academic Writing (Tez ve yayınlar için İngilizce akademik yazı yazma konusunda destek)
  • Ders Hazırlama (Üyelerimizin hazırladıkları dersler konusunda fikir alışverişinde bulunması, ortaklıklar geliştirmesi)
  • İş Başvurular Desteği (Özgeçmiş, niyet mektubu, vd. hazırlama ve iş görüşmeleri konusunda danışmanlık)
  Bu başlıkları danışmanlık isteyen üyelerimizle görüşmelerimize ve genç akademisyenlerin yaygın ihtiyaçlarına göre düşündük. Danışmanlık grubu vasıtasıyla bunlar dışındaki ortak çalışmaları ve üretimleri de desteklemek istiyoruz. Bu metni karşılıklı beklentileri ve iletişimi açık ve şeffaf biçimde sürdürebilmek amacıyla kaleme almış olduğumuzu tekrar belirtelim. Umarız bu çabamızla hem danışan hem de danışman olan arkadaşlarımız için verimli akademik çalışmalara aracı olabiliriz.

  BİRARADA Akademi Danışmanlık Grubu

  • Bu yanıt 12 ay önce önce Asli Telli tarafından değiştirildi.
  #1840
  İclal Ayşe
  Katılımcı

  Aslı hocam, elinize sağlık çok iyi olmuş. Bir çok küçük öneri, proposal ve academic writing gibi sözcükleri Türkçeye çevirsek, dil bütünlüğü sağlanmış olur.
  İkincisi de çalışma organizasyonu üzerine düşünüldü mü daha önce? Yani kim hangi işi, hangi sırayla yapacak? Tabi bu soru işlerin dağılımının tanzimi ve iş hacmi konuları ile iç içe. Yazışmaktan ziyade toplanmak daha rahat olur sanırım.

  Selamlarımla, elinize sağlık.

  #1846
  Asli Telli
  Katılımcı

  Merhaba Ayşe, çok teşekkürler motive edici sözlerin için. Evet, belli kavramları orijinal olarak bıraktık, tam olarak çevirilerini bulamadığımız için. Bu konuda bize yardımcı olursan seviniriz. Dediğin gibi işin hacmi, danışan/danışman sayıları ortaya çıkınca netleşecek. İlk amaç, bu eşleşmeyi gerçekleştirmek ve grubun/forumun etkin kullanımını sağlamak. Bu konuda Birarada mutfaktaki arkadaşlar bir mailing üzerine çalışıyorlar, kısa sürede gönderecekler. Şimdiye kadar 1-2 toplantı yaptık; bundan sonra aktüel tablo ortaya çıkınca daha rahat iş planı ve paylaşımı yapabiliriz. İç-eğitimler, atölyeler de buna dahil. Kolaylıklar herkese, sevgiler:)

  #1871
  Zeynep
  Katılımcı

  Aslı merhaba,
  elinize sağlık, çok teşekkürler. Ayşe’nin dil konusundaki önerisine katılıyorum.
  selam,sevgi.
  Zeynep

  #1882
  AYSE NILUFER
  Katılımcı

  Evet, bence de danışmanlıkla ilgili konuların bu şekilde açıklık kazanması çok iyi olmuş. Yalnız ben şunu tam hatırlayamıyorum, bize bu alt alanlardan hangisinde danışmanlık yapacağımız sorulmuş muydu? Yani örneğin, CV yazma konusunda ya da araştırma önerisi hazırlama konusunda içimizden bazıları daha deneyimli olabilir, ya da pratik yollar önerebilir. Yani danışmanlık yaparım, dediğimde bu alt alanların herbirinde danışmanlık yapmaktan ziyade akademik araştırma, tez vb. danışmanlık yaparım, demek istemiştim ben.

  #1886
  Asli Telli
  Katılımcı

  Merhaba Ayşe, teşekkürler sorun için. Aslında biz de tam da ihtiyaçlar ve beklentiler farklı konularda olabilir diye düşünerek, tüm olasılıkları yazmaya çalıştık. Bir danışmanın, tüm maddeleri karşılaması pek mümkün olmayacaktır zaten. Önemli olan, danışan/danışman ilişkisinin samimi ve açık biçimde kurulması ve hangi konularda birlikte çalışılacağının başta konuşulması…Bu metin ancak kolaylaştırıcı olabilir. Asıl önemli olan, danışan-danışman arasında anlayışa ve gönüllülüğe dayalı, şeffaf iletişim kurulması. Umarım, bu gözle bakınca açıklığa kavuşur bazı sorular:)

Bu konuyu cevaplamak için giriş yapmalısınız.

Group Administrators

Profil fotoğrafı
Asli Telli
@aslitelli

Verified Users

Profil fotoğrafı
Murat
@murat-ozturkmen
Profil fotoğrafı
Sema
@sema
Profil fotoğrafı
Gülcan
@gulcan
Profil fotoğrafı
Unsal
@ugunal